Kiinteistö- ja talotekniikkamedia

Hyvän hallituksen keskeiset piirteet

Millainen on kiinteistöjuristin mielestä hyvä taloyhtiön hallitus ja mihin uuden hallituksen kannattaa kiinnittää huomiota toimintakautensa alkuvaiheessa?

Kuhanen, Asikainen & Kanerva Oy:n asianajaja Marina Furuhjelmin mielestä on tärkeää, että hallitus koostuu niistä henkilöistä, jotka aidosti haluavat edistää taloyhtiön yhteistä hyvää. Hän kiinnittäisi huomiota myös siihen, että mukaan toimintaan saadaan eri-ikäisiä ja eri elämäntilanteessa olevia osakkaita. Kun hallituksen kokoonpanoa harkitaan, on Furuhjelmin mukaan lisäksi syytä huomioida tulevan toimikauden työsarka.

”Jos edessä on esimerkiksi linjasaneeraus, kannattaa katsoa, löytyykö talosta projektissa tarvittavia taitoja, vaikkapa teknistä asiantuntijuutta tai viestinnän osaaja. Hallituskonkareista, joilla on hallussaan tärkeää tietoa jo usean vuoden ajalta, kannattaa pitää kiinni”, Furuhjelm sanoo.

Suunnitelmallisuus

Furuhjelm muistuttaa, että jokaisen jäsenen kannattaa ottaa haltuun meneillään olevat projektit ja talouden luvut. Muita tärkeitä asioita ovat nykytilan arviointi ja tavoitteiden asettaminen

”Uuden hallituksen täytyy tietää, mikä on osakkaiden tahtotila. Jos näkemystä ei ole vielä muodostettu, vastauksia saadaan vaikkapa kyselyillä tai osakasilloissa. Tiedon pohjalta hahmottuu toimiva strategia”, Furuhjelm täsmentää.

Lain mukaan taloyhtiön johdolla on tiedonantovelvollisuus yhtiökokouksessa, jossa vastaillaan osakkaiden kysymyksiin. Muuta arjen viestintää ei ole virallisesti määritelty.

”Olen silti avoimuuden kannattaja eli mielestäni hallituksen tulee viestiä aktiivisesti ja avoimesti taloyhtiön asioista”, Furuhjelm sanoo.

Hallituksen tyypilliset virheet

Furuhjelmin mielestä taloyhtiön kannalta pahimmat tilanteet syntyvät silloin, kun hallituksen jäseniltä puuttuu kiinnostus tehtäväänsä. Tämän ohella hän muistuttaa, että yksittäisen jäsenen tulee ymmärtää jäävätä itsensä niissä päätöksissä, joissa mukana voi olla oma intressi.

Furuhjelm on lisäksi törmännyt tilanteisiin, joissa hallitus ei suostu vaikeassa tilanteessa kuuntelemaan asiantuntijoita.

”Jääräpäisyys voi viedä asiat entistä pahempaan solmuun. Esimerkiksi korjaushankkeiden läpivienti vaatii laaja-alaista asiantuntemusta myös juridiikasta”, Furuhjelm sanoo

Lisätietoja: www.kak-laki.fi

Jaa tämä artikkeli: 

Isännöinti

Huoneistotietojärjestelmä tuli, mitä sen jälkeen?

Kirjoittaja: Elisa Havusela Huoneistotietojärjestelmä on vuonna 2019 käyttöönotettu rekisteri, johon kerätään kaikkien osakehuoneistojen omistajatiedot. Rekisterin tarkoituksena on toteuttaa asunto-osakeyhtiöiden ja keskinäisten

Hallitusohjelma ja taloyhtiö

Kirjoittaja: Keijo Kaivanto Pääministeri Petteri Orpon Hallitusohjelmassa ”Vahva ja välittävä Suomi” on taloyhtiöitä koskien yllättävän monta kohtaa, joita viedään eteenpäin hallituskauden

Taloyhtiön talous testissä

Taloyhtiön osakkaan vastikemenot saattavat nousta jopa satoja euroja kerralla. Kovia aikoja eletään nyt etenkin yhtiöissä, joissa on suuria yhtiölainoja. Korkomenojen lisäksi

Maailma pelastetaan talo kerrallaan

Kirjoittaja: Juha-Ville Mäkinen, LVI-TU ry Viime aikoina taloyhtiöitä on aktivoitu monilla energiatehokkuuden parantamiseen tähtäävillä säännöksillä ja siihen kannustavilla taloudellisilla tukipaketeilla. Tuntuu,

ISH digital – Maailman johtavat ammattimessut – HVAC + vesi

Maailman johtava LVI-teknologioiden ammattitapahtuma, Frankfurtin ISH-messut, järjestetään tänä vuonna digitaalisesti 22.-26.3.2021. ISH digital paneutuu ympäristöystävällisiin lämmitys- ja ilmanvaihtoteknologioihin, kylpyhuoneteknologiaan ja -sisustamiseen.

Ikuiset hallitukset historiaan

Kirjoittaja: Keijo Kaivanto ”Ehdotan, että valitaan entiset uudestaan” – onko tämä tuttu lause kuultu liian useasti? Pitkäaikainen hallitustyöskentely tuo vakautta, mutta

Taloyhtiöt siirtyvät maksamaan vedestä kulutuksen mukaan

Osakkaiden taloyhtiölle maksamat vesimaksut määräytyvät uuden lakimuutoksen myötä vastaisuudessa asennettavien vesimittareiden perusteella. Eduskunta hyväksyi EU:n energiatehokkuusdirektiiviin pohjautuvat lait 3.11.2020. TALOYHTIÖIDEN KANNALTA