Kiinteistö- ja talotekniikkamedia

Isännöinnin kartelliepäily huolestuttaa taloyhtiöiden hallituksia

Kirjoittaja: Keijo Kaivanto

Kiinteistöalan hallitusammattilaiset AKHA ry on tuonut esiin huolensa isännöinnin kartelliepäilyistä. Epäily on tuonut esiin toimintatapoja, jotka eivät ole taloyhtiön edun mukaisia. Isännöintipalvelujen hinnoittelun rakenne ja läpinäkyvyys on epäselvä liian yleisesti.

Asunto-osakeyhtiölain mukaan niin taloyhtiön hallituksen kuin isännöitsijän on toimittava taloyhtiön edun mukaisesti. Tämä merkitsee myös avoimuutta ja läpinäkyvyyttä kaikessa toiminnassa kuten myös isännöintipalveluiden hinnoittelussa.

Taloyhtiöiden tulee olla selvillä tekemistään sopimuksista ja niiden hinnoittelurakenteesta samoin kuin hintojen tarkistamisesta. Isännöintipalveluiden hintojen hallinta on hankalaa, jos kiinteän hinnoittelun osuus palvelukokonaisuudesta on pienempi kuin erillisveloitusten. Taloyhtiö voi kilpailuttaessaan isännöintipalveluja vaikuttaa hinnoittelun rakenteeseen.

Isännöinnin hinnoittelu ja kokonaiseuromäärä on hyvä selvittää vuosittain ja vertailla sitä aikaisempiin vuosiin. Poikkeukselliset tai suuret erillisveloitukset on syytä hyväksyttää hallituksen puheenjohtajalla tai hallituksella ennen niiden maksamista. Toinen käytössä oleva vaihtoehto on tehdä kirjanpito kokonaisuudessaan avoimeksi hallitukselle. Tämä ei auta silloin, kun veloitusten perusteita ei tunneta. Hallituksen sisäinen kontrolli on myös yksi tapa tarkastaa veloituksia ja niiden perusteita, joita ei välttämättä tilintarkastuksessa tule esille.

Taloyhtiön on myös hyvä edellyttää jo isännöintisopimusta tehtäessä, että isännöinnissä noudatetaan taloyhtiön hyvää hallintotapasuositusta. Suositusta noudatettaessa vahvistetaan osapuolten välistä luottamusta.

Toivottavaa olisi, että alan järjestöt uusisivat isännöinnin eettiset ohjeet vastaamaan nykypäivän tarpeita eli edellytettäisiin avoimuutta ja läpinäkyvyyttä kaikessa toiminnassa. Eettisissä ohjeissa olisi syytä huomioida myös kilpailulainsäädännön vaatimukset.

Isännöinti on pitkälti luottamukseen perustuvaa liiketoimintaa. Luottamusta tukee avoimuus, selkeä tiedottaminen ja raportointi taloyhtiön taloudesta ja ylläpidosta.

Keijo Kaivanto
Asiamies, asianajaja, varatuomari
Kiinteistöalan hallitusammattilaiset AKHA ry

Jaa tämä artikkeli: 

Yleinen

Aurinkokuninkaan paluu

HBO:n menestyssarja sen tiesi: Talvi on tulossa. Fingrid arvioi elokuun lopulla, että sota Euroopassa ja energiamarkkinoiden poikkeuksellinen tilanne on lisännyt sähkön

Putkiremppa sai kaverin

Kirjoittaja: Juha-Ville Mäkinen Viime aikoina on puhuttu paljon energiaan liittyvistä asioista. Hinnan nousu hirvittää ja saatavuus huolestuttaa. Kansalaisia patistellaan vähentämään energian

Leania rakentamisesta

RILin tuorein julkaisu on ensimmäinen suomenkielinen, suomalaisille tehty lean-ajattelua käsittelevä julkaisu. ”LEAN ON tehokkain, tunnettu tuotannon johtamisjärjestelmä. Se tähtää jatkuvaan parantamiseen

Kiikarissa energiaremppa?

Taloyhtiöissä haaveillaan nyt energiaremontista. Isännöintiliiton tuoreen Putkiremonttibarometrin mukaan lähes 60 prosenttia isännöitsijöistä on sitä mieltä, että energiasäästö ohjaa taloyhtiöiden päätöksentekoa tulevaisuudessa

Lammin Ikkuna Oy:n koronatiedote taloyhtiöille

Korona on haastanut rakennusalaa ja saneeraustoimintaa kovalla kädellä. Taloyhtiöiden kokouksia on siirretty tai järjestetty etäkokouksina. Päätökset ikkuna- ja oviremonteista ovat viivästyneet,

Aurinkovoimaa järkevästi julkisivuremontin yhteydessä

Peruskorjaus tarjoaa kiinteistönomistajalle mahdollisuuden parantaa energiatehokkuutta monella tasolla. Lisäeristyksen ja uuden julkisivun lisäksi rakennukseen voidaan samalla integroida aurinkopaneeleita, jotka pienentävät energiakustannuksia

Modernin märkätilan anatomia

Suunnittelua kestävällä otteella Kylpyhuoneet ja märkätilat ovat 2020-luvulla siirtyneet kodin teknisistä välttämättömyyksistä kokonaisvaltaisiksi hyvinvointitiloiksi. Suunnittelun näkökulmasta ne ovat paikkoja, joissa yhdistyvät