Kiinteistö- ja talotekniikkamedia

Kruunuaita sopii suomalaiseen maisemaan

Kaunis ja kestävä kotimainen puuaita syntyy laadukkaista materiaaleista

Kruunuaita Oy toimittaa ja asentaa puu- ja väliaitoja taloyhtiöille ympäri maata vuosikymmenien kokemuksella. Laadukas puumateriaali ja jatkuva tuotekehitys takaavat aidan kestävyyden. Aidoilla ja asennuspalvelulla on viiden vuoden takuu.

Kruunuaita Oy on toiminut puuaitarakentamisen alalla jo 30 vuotta. Jatkuvan tuotekehityksen ansiosta aidat ovat laadukkaita, silmää miellyttäviä ja kestäviä.

”Perinteinen puuaita on säilyttänyt suosionsa. Puuaita sopii suomalaiseen rakennusperinteeseen”, sanoo Kruunuaidan myyntijohtaja Tommi Ignatius.

Kruunuaita teetättää aitamateriaalit laatuvaatimustensa mukaan. Tolppamateriaalit sahautetaan siten, että ne eivät halkeile. Lautojen ja tolppien hienosahatussa pinnassa maali pysyy paremmin kuin höylätyssä pinnassa, ja kulmien mikroviisteet luovat viime silauksen ulkonäölle.

”Laudat, tolpat, tolpanhatut, säädettävät saranat ja muut tarvikkeet ovat kaikki Kruunuaidan aitakäyttöön suunnittelemia”, kertoo Ignatius.

Taloyhtiöt suosivat täyden palvelun asennusta
Kruunuaidan internetsivuilla voi tutustua aitamalleihin, ja hintalaskurilla voi vertailla vaihtoehtoja ja tehdä tilauksen.

”Haluamme, että aidan valinta ja tilaaminen on asiakkaalle helppoa. Tarjousta ei tarvitse pyytää, vaan kaikki tiedot löytyvät avoimesti netistä”, sanoo Ignatius.

Taloyhtiöt valitsevat usein kokonaispalvelun, jolloin Kruunuaita purkaa vanhat aidat ja asentaa uudet. Aitaelementit valmistetaan ja maalataan Nummelassa sijaitsevalla tehtaalla, joten asiakkaan luona asennus sujuu nopeasti.

”Aitaelementtiemme ja porttiemme muokattavuus on hyvä. Valmiiden mallien lisäksi pystymme muokkaamaan aidan tarvittaessa entisen aidan mukaiseksi”, Ignatius sanoo.

Asiakkaat ovat olleet tyytyväisiä toimituksen nopeuteen ja luotettavuuteen, ja aidoilla ja asennuspalvelulla on viiden vuoden takuu. Aidan voi tilata myös ilman asennuspalvelua, jolloin asiakkaalle toimitetaan aitaelementit.

”Lähes 80 prosenttia aidoista toimitetaan asennettuna. Lähinnä rakennusliikkeet suosivat elementtitoimitusta”, Ignatius toteaa.

Lisätietoja: www.kruunuaita.fi

Teksti: Merja Maukonen

kita.fi - Kruunuaita

kita.fi - Kruunuaita

Jaa tämä artikkeli: 

Piha

Puuaidan tekninen käyttöikä on 30 vuotta

Perinteinen puuaita sopii suomalaiseen maisemaan. ”Aidan tekemisessä yleisimmät virheet ovat aidan huoltamatta jättäminen ja tolpan laittaminen suoraan valulla maahan, jolloin sitä

”Yhteydenottojen määrä on kasvanut”

Torjunta-alan asiantuntija tuntee tuholaisten tavat ja tietää kuinka niistä pääsee eroon Tuholaistorjunta on kasvava ala. Ilmastonmuutos ja ihmisten liikkuminen ovat laajentaneet

Talvikunnossapito kannattaa aina

Taloyhtiöiden talvikunnossapito ei ole ihan yksinkertainen juttu. Pahimmassa tapauksessa taloyhtiö on laiminlyönneistä rikosoikeudellisessa vastuussa. KIINTEISTÖN TALVIKUNNOSSAPITOON liittyy monenlaisia tehtäviä. Liukkauden torjunta

Talvi tulee taas – Valmistaudu ajoissa

Varautumalla talveen hyvissä ajoin, asunto-osakeyhtiössä voidaan odotella rauhallisin mielin ensimmäisiä pakkasia ja lumisateita. Valmistautumisella varmistetaan, että taloyhtiön ympäristö pysyy viihtyisänä ja

Kokonaisvaltaista kiinteistöhuoltoa ammattitaidolla

Laadukas palvelu ja avoin kommunikaatio varmistavat kiinteistöhuollon sujuvuuden Luotettava kiinteistöhuolto huolehtii kiinteistön kunnosta, viihtyisyydestä ja korjaustöistä, jolloin asuminen on miellyttävää. Avoin