mainos_1110

Energiatehokkuus
Ilmanvaihto
Yleiset, Messut ja tapahtumat

Sisäilmapaja15:

Jottan tarttis tehrä ja jottan tehtin kans

artikkelikuva: Sisäilmapaja15:

Sisäilmapaja15 järjestettiin 20.–21.11.2024 Turun Logomossa. Edellisen kerran Turussa pajailtiin kymmenen vuotta sitten. Tuolloin todettiin, että ”Jottan tarttis tehrä, ja nyt todettiin, että ”jottan tehtin kans”.

SISÄILMAPAJA ON sisäilmaväen jokasyksyinen kokoontumispaikka, joka tarjoaa kaksipäiväisen seminaariohjelman sekä sisäilmatuotteita ja -ratkaisuja esittelevän näyttelyn – unohtamatta kohtaamisia kollegoiden ja alan ihmisten kanssa. Sisäilmapaja15:n järjestelyistä vastasi Turun kaupunki yhdessä Sisäilmayhdistyksen kanssa.

Moniammatillisuutta, viestintää ja yhteistyötä

Paikallinen pajatoimikunta oli koostanut tälle vuodelle varsin monipuolisen ohjelman, jossa päästiin kuulemaan paljon paikallisia esityksiä, kuten Sisäilmapajoissa on perinteisesti tapana. Lisäksi ohjelmassa oli valtakunnallisesti kiinnostavia ja ajankohtaisia aiheita.

”Nyt tuli hyvä sauma kertoa, millaisia hyviä käytänteitä meillä on ja miten Turussa toimitaan terveellisemmän ja turvallisemman sisäilman eteen moniammatillisesti yhteistyössä”, sisäilmapäällikkö Kati Kuosmanen ja sisäilma-asiantuntija Johanna Kaipia Turun kaupungilta sanovat.

”Ohjelma tarjosikin kattauksen erilaisista sisäilma-asioiden hoitamiseen liittyvistä aihealueista, kuten moniammatillisuus, viestintä ja yhteistyö, joiden eteen meillä Turussa on tehty paljon työtä. Unohtamatta tulevaisuuden näkymiä, sillä asiat kehittyvät koko ajan ja vastaan tulee jatkuvasti uusia haasteita. Meillä sisäilma-asioita hoidetaan yhdessä tekemällä.”

Ensimmäisen pajapäivän aamuna järjestettiin edellisvuotiseen tapaan ohjelmaa täydentäneet ja keskustelua virittäneet aamupajat. Toisessa pohdittiin, miten sisäilma-asioiden parissa työskentelevien terveydestä ja hyvinvoinnista huolehditaan, toisessa keskusteltiin mikrobien aiheuttamista huolista.

Pajavierailla oli mahdollisuus osallistua myös tutustumiskäynnille Turun yliopiston Aerobiologian laboratorioon tai Turun ylioppilaskylän Aitiopaikkaan.


Turun kaupungin pajatoimikunta.

Avointa ja laaja-alaista kehitystyötä

Kymmenen vuotta sitten, kun Turussa pajailtiin edellisen kerran, sisäilma-asiat velloivat mediassa ilman hallintaa, tiedottaminen ja tiedon tarve eivät usein kohdanneet, ja kyselyjä, puheluja ja sähköposteja tuli runsaasti. Heräsi ajatus, että ”jottan tarttis tehrä”.

”Miksi avoimuutta pelätään? Voisiko avoimuus lisätä luottamusta toimintaan ja rauhoittaa keskustelua – ja helpottaa myös meidän omaa työtämme? Päätimme lähteä pienin askelin avoimuuden suuntaan”, Kuosmanen sanoo.

Ja jottan tehtin kans. Kuosmanen kertoo, että Turussa on viimeisten vuosien aikana tehty paljon ja laaja-alaisesti kehitystyötä sisäilma-asioiden selvittämiseksi.

”Haasteita piisaa edelleen, mutta vuosien aikana on saatu luotua kaupungille mm. oma sisäilmaprosessi selkeyttämään toimintaa ja antamaan sille suuntaviivat. Meillä on myös tiivis ja moniammatillinen ryhmä, jossa jokainen tietää oman tehtävänsä ja ymmärtää oman ammatillisen osaamisensa merkityksen osana kokonaisuutta”, Kuosmanen selventää.

Kuosmanen ja Kaipia lähettävät terveisensä Sisäilmapaja15:een osallistuneille:

”Vieraat tekevät juhlan! Kiitos, että saimme jakaa onnistumisiamme ja kehitysideoitamme kanssanne kahden pajapäivän ajan. Laatukäsikirjastamme saamamme palaute suorastaan ällistytti, mutta saimme siitä boostia viedä asiaa eteenpäin. Ehkä se jonakin päivänä on valmis esiteltäväksi laajemmassa mittakaavassa, kuten toivottiin. Pajapäivien sää oli perinteisesti masentava, mutta toivomme, että Logomossa vallinnut lämminhenkinen tunnelma toi myös teille valoa harmauteen.”

”Ja terveisinämme Sisäilmapaja16:n järjestäjille: nauttikaa suunnittelusta ja tekemisestä! Luvassa on ikimuistoisia hetkiä, jotka eivät ole pelkästään pajapäivät. Pitäkää fokus kokonaisuudessa ja nauttikaa yhdessä tekemisen riemusta koko tulevan vuoden ajan.”

Sisäilmapaja16 järjestetään Espoossa 19.–20.11.2025.

Teksti ja kuvat: Anna Merikari

Julkaistu: 02/2025

Mitä mieltä olit artikkelista?

arvosana 1 arvosana 2 arvosana 3 arvosana 4 arvosana 5

Seuraa KITA - kiinteistö & talotekniikka

KITA - kiinteistö & talotekniikka - uutiskirje

LUE UUSIN NÄKÖISLEHTI
KITA 1/2025

KITA - Kiinteistö & talotekniikka



Seuraa KITA - kiinteistö & talotekniikka
Facebook, seuraa LinkedIN, seuraa
PubliCo B2B mediat:
enertec »     HR viesti »     kita »     prointerior »     prometalli »     proresto »     seatec »