Kiinteistö- ja talotekniikkamedia

RaksaBarometri: Asuntorakentamisen hiljentyminen toi uusia kilpailijoita talotekniikkaan

Talotekniikan markkina on säilynyt monia rakentamisen segmenttejä vakaampana, mutta kilpailu on kiristynyt. RaksaBarometri 2026 -tutkimuksessa 32 prosenttia talotekniikkayrityksistä raportoi kannattavuutensa parantuneen viimeisen 12 kuukauden aikana, 32 prosenttia sen pysyneen ennallaan ja 36 prosenttia heikentyneen. Syventävissä yrityshaastatteluissa asuntorakentamisen hiljentyminen näkyi uusien kilpailijoiden tulona talotekniikan ja korjausrakentamisen markkinoille.
Kuva: Aki Rask

Admicomin ja KIRAHubin toteuttama RaksaBarometri 2026 -tutkimus tarkastelee rakennusalan pk-yritysten menestymistä haastavassa markkinassa. Tutkimukseen vastasi 159 rakennusalan yritysten edustajaa, ja kyselyaineistoa täydennettiin neljän yrityksen syvähaastattelulla. Rakennusalan heikko suhdanne ei ole kohdellut kaikkia yrityksiä samalla tavalla. Koko aineistossa 40 prosenttia vastaajista raportoi kannattavuutensa parantuneen viimeisen 12 kuukauden aikana ja 32 prosenttia heikentyneen.

Talotekniikassa kannattavuus on kehittynyt suhteellisen tasaisesti: 32 prosenttia yrityksistä raportoi kannattavuutensa parantuneen, 32 prosenttia pysyneen ennallaan ja 36 prosenttia heikentyneen viimeisen 12 kuukauden aikana.

Vakaa kysyntä ei ole estänyt kilpailun kiristymistä

Tutkimuksen syventävissä yrityshaastatteluissa talotekniikan ja korjausrakentamisen kysynnän kuvattiin säilyneen suhteellisen vakaana. Samalla asuntorakentamisen voimakas hiljentyminen on tuonut näille markkinoille uusia kilpailijoita ja lisännyt tarjouskilpailuja.

Yritysten asema rakennusalan arvoketjussa näkyy myös kannattavuuskehityksessä. Erikoisurakoitsijoista 42 prosenttia raportoi kannattavuutensa parantuneen viimeisen 12 kuukauden aikana. Aliurakoitsijoista vastaava osuus oli vain 23 prosenttia, ja lähes puolet, 48 prosenttia, kertoi kannattavuutensa heikentyneen.

”Talotekniikassa kysyntä on säilynyt monia rakentamisen segmenttejä vakaampana, mutta se ei tarkoita, että markkina olisi helppo. Kun samoista hankkeista kilpailee aiempaa enemmän yrityksiä, oman osaamisen, projektivalinnan ja hinnoittelun merkitys kasvaa”, sanoo Admicomin toimitusjohtaja Simo Leisti.

Admicomin toimitusjohtaja Simo Leisti.
Kuva: Hannu Korpela

Erikoistuminen auttaa erottautumaan hintakilpailussa

Hintakilpailu on tutkimuksen mukaan rakennusyritysten suurin yksittäinen taloudellinen riski. Sen nimeää merkittäväksi riskiksi 64 prosenttia vastaajista. Lisäksi 46 prosenttia kertoo hyväksyneensä aiempaa matalampia katteita sopeutuakseen kilpailutilanteeseen.

Tutkimuksen perusteella erikoistuminen näyttää suojaavan yrityksiä kaikkein kovimmalta hintakilpailulta. Syventävissä haastatteluissa pitkäaikaiset asiakassuhteet, vahva osaaminen ja erikoistuminen nousivat keinoiksi erottautua hinnalla kilpailemisesta.

”Erikoistuminen ei tarkoita vain nykyisen osaamisen rajaamista yhä kapeammaksi. Se voi tarkoittaa myös sitä, että yritys tunnistaa ensimmäisten joukossa uusia kasvavia kategorioita, kuten datakeskusrakentamista tai kiinteistöteknologiaa. Muuttuvassa markkinassa vahvoilla ovat yritykset, jotka tietävät, missä niiden oma erityisosaaminen tuottaa asiakkaalle eniten arvoa”, Leisti sanoo.

Rakennusteollisuus RT:n rakentamisen kehittämisen johtaja Antti Aaltonen korostaa, että yritysten kilpailukyky rakentuu myös hinnan ulkopuolella.

”Kova hintakilpailu näkyy nyt koko toimialalla. Yritysten asema vahvistuu, kun kilpailuetua rakennetaan osaamisella, laadulla, tuottavuudella ja luottamuksella. Tarkempi projektivalinta on tässä markkinassa ammattimaista riskienhallintaa”, Aaltonen sanoo.

Rakennusteollisuus RT:n rakentamisen kehittämisen johtaja Antti Aaltonen.
Kuva: Rakennusteollisuus RT:n kuvapankki

Kate rakennetaan jo tarjousvaiheessa

Kiristynyt kilpailu tekee tarjousvaiheen onnistumisesta entistä tärkeämpää. Tarkkaa tarjous- ja määrälaskentaa pitää tärkeänä katteen rakentajana 61 prosenttia vastaajista. Samalla 56 prosenttia tunnistaa laskentavirheet tai liian optimistisen tarjouksen yleiseksi syyksi projektin kannattavuuden jäämiselle tavoitteesta.

Syventävissä yrityshaastatteluissa korostui, ettei kasvua kannata tavoitella pelkän volyymin vuoksi, jos samalla projektien kate heikkenee. NK Tekniikka Oy:n toimitusjohtaja Ville Pekkarinen tiivistää: ”Kasvua ei tehdä kannattavuuden kustannuksella. Jos sitä ei pystytä tekemään järkevästi, silloin se ei ole oikeanlaista kasvua.”

Projektivalinta korostuu kovassa kilpailussa

Tutkimuksen mukaan paremmin pärjänneitä yrityksiä yhdistävät aktiivinen markkinaote, tarkka fokus ja tiedolla johtaminen. Yritykset valitsevat hankkeitaan huolellisesti, seuraavat projektien kannattavuutta järjestelmällisesti ja pyrkivät tunnistamaan poikkeamat ajoissa.

Kuva: Hannu Korpela

”Kova kilpailu tekee jokaisesta tarjouspäätöksestä entistä tärkeämmän. Yrityksen pitää tietää, missä hankkeissa sillä on todellinen kilpailuetu ja millä hinnalla työ kannattaa ottaa vastaan. Jokainen voitettu tarjous ei ole hyvä kauppa”, Leisti sanoo.

RaksaBarometri 2026 on Admicomin ja KIRAHubin toteuttama rakennusalan pk-yritysten tutkimus. Kyselyyn vastasi 159 rakennusalan yritysten edustajaa, ja aineistoa täydennettiin neljällä syvähaastattelulla. Tulokset perustuvat vastaajien omiin arvioihin yritystensä kehityksestä ja toimintatavoista.

Tutkimuksen keskeisinä teemoina olivat markkinatilanne, myynti ja kohdevalinta, kate ja tuotannon sujuvuus, johtaminen ja taloudenhallinta sekä järjestelmät, digitalisaatio ja tekoäly. 

Lähde: Admicom

Jaa tämä artikkeli: 

Yleinen

Tervetuloa hissiin

HISSI ON “käyntikortti” taloon kuten eteinen kotiin. Kokemuksella, jonka se antaa tulijalle, on merkitystä kiinteistön tai yrityksen imagolle. Kun vieras viritetään

Hölmö ei pyydä, mutta viisas vaatii

Osallistuin taannoin LVI-TU:n ja Metropolia Ammattikorkeakoulun järjestämään TATEHackiin. Hackathonin aikana opiskelijaryhmät ideoivat, miten LVI-asennustoimintaa voisi kehittää digitalisaation avulla. Oli hienoa nähdä,

Hitas arpajaiset – etua onnekkaille

onko aika purkaa koko järjestelmä? HELSINGISSÄ KEHITETYN Hitas järjestelmän tavoitteet olivat ylevät – halu tarjota mahdollisuus kohtuuhintaiseen asumiseen sääntelemällä hinnanmuodostusta ja

Siun sisäilma!

Sisäilmapaja14 järjestettiin Joensuussa 22.-23.11.2023 Sisäilmayhdistyksen ja Siun Soten, Pohjois-Karjalan Ympäristöterveyden voimin. ”OSALLISTUJIA OLI reilu 300 sisäilma-asioista kiinnostunutta”, kertoo Päivi Karinen Siun

Asuinkerrostaloihin tarvitaan hissejä

Jälkiasennushissin rakentaminen vanhaan asuinkerrostaloon on usein järkevä ratkaisu, sillä porrashuoneen yhteyteen rakennettu hissi helpottaa asukkaiden ja muiden porrashuonetta käyttävien elämää ja

Taloyhtiön kukkaro kovilla

Taloyhtiöiden kulut nousivat merkittävästi vuoden 2023 aikana, mikä näkyi monessa taloyhtiössä vastikkeiden korotuksina ja ylimääräisten yhtiövastikkeiden keräämisenä. Vuosi 2024 kuuluu hyvin

Tarkan euron taloyhtiö?

Monessa taloyhtiössä ollaan huolissaan: kun talousnäkymät koko ajan synkkenevät, miten meidän käy? Kiinteistöliiton taloyhtiöiden tuoreen talous- ja rahoituskyselyn mukaan toistaiseksi valtaosa

Lippulaivassa on vihreä lippu

Miten jakamistalous voisi parhaimmillaan toimia taloyhtiössä? – Taloyhtiöiden talkoot ovat syvällä suomalaisuuden DNA:ssa, mutta tavaroiden jakaminen voi joskus olla hankalaa. Mutta

LVI-työelämäkumppanit tulevat!

Kirjoittaja: Juha-Ville Mäkinen Ammatillinen koulutus on ollut viime aikoina kritiikin kohteena. Viimeisimmät isot uudistukset eivät ehkä onnistuneet aivan ennakkojulistusten mukaisesti, ja