Kiinteistö- ja talotekniikkamedia

BLOGI

Seinä-wc ei ole pelottava mörkö

Geberit Oy:n tuotepäällikkö Tapio Aaltonen.

Seinä-wc:n pelko on usein turhaa. Se ei ole pelottava mörkö tai vesivahinkoja tuottava väärä valinta, vaan materiaaleja säästävä ja asiakastyytyväisyyttä tuova ratkaisu.

Kuluneen vuosikymmenen aikana seinä-wc-istuinten suosio on kasvanut myös Suomessa. Uudisrakennusten ohella niitä asennetaan enenevässä määrin myös saneerauskohteisiin. Yhä useammat kuluttajatkin haluavat niitä koteihinsa, sillä seinä-wc on tyylikäs ja helppohoitoinen ratkaisu. Se tuo kylpyhuoneeseen tilan tuntua ja helpottaa puhtaanapitoa. Kuitenkin seinä-wc:n asennuksiin on liittynyt myyttejä ja uskomuksia, joissa seinä-wc nähdään riskinä. Niin vesivahinkojen kuin kestävyyden kannalta. Seinä-wc nähdään myös kustannuksiltaan suurena investointina, sillä usein kohteet on suunniteltu lattia-wc asennuksin, mikä esimerkiksi tarkoittaa sitä, että asukkaan halutessa seinä-wc:n, toteutetaan se lisätyönä, mikä nostaa kustannuksia.

Talotekniikkavalmistajien tuotekehitys kuitenkin tarjoaa jatkuvasti uusia ja entistä parempia ratkaisuja, joilla voidaan tehostaa rakennusprojekteja. Geberit on kehittänyt ja valmistanut jo vuosikymmeniä seinän taakse sijoitettavaa asennus- ja huuhtelutekniikkaa sekä alan pioneerina tutkinut lukuisia erilaisia asennustapoja. Keski-Euroopassa seinäasenteiset wc-ratkaisut ovat olleet valtavirtaa jo vuosikymmenien ajan. Verrattuna moniin muihin Euroopan maihin Suomen rakentamisen määräykset ja asetukset ovat poikkeuksellisen tiukkoja, erityisesti kun on kyse seinän taakse asennettavasta tekniikasta ja liitoksista. Havaintojemme mukaan iso osa wc-istuinten yhteydessä tapahtuneista vahingoista johtavat juurensa asennuksen aikana tehtyihin virheisiin tai huollon puutteeseen. Tämä kertoo, että alalla on vielä paljon tehtävää koulutuksen saralla.

Kylpyhuoneiden rakentamisessa ja saneeraamisessa on mahdollista tehdä tuottavuusloikkia nimenomaan tuoteinnovaatioiden ansiosta. Jo nyt markkinoilla on ratkaisuja, joilla voidaan säästää niin asennuksiin kuluvassa ajassa kuin rakennusmateriaaleissakin samalla säästäen rahaa. Erityisesti kylpyhuoneissa, jotka ovat asuntojen kalleimpia neliöitä, olisi hyödyllistä tarkastella prosesseja ja ennakkoluulottomasti etsiä uusia, resursseja säästäviä tapoja rakentaa.

Seinä-wc-elementit tarjoavat kylpyhuoneisiin turvaa, suunnittelunvapautta sekä modernia ilmettä.
Myös mahdollisuus mukavuutta lisääviin ratkaisuihin kasvaa, kun valitaan seinä-wc, sillä niihin on saatavilla pesutoiminnoin varustettuja wc-istuimia sekä hajunpoisto.

Alan kehitystyössä korostuu suomalaisiin olosuhteisiin ja rakentamismääräyksiin soveltuvien ratkaisujen merkitys. Suomen LVI-liiton ja Geberitin pitkäaikainen yhteistyö tukee tätä kehitystä. Yhteistyön tavoitteena on lisätä osaamista ja edistää talotekniikan turvallisia ja kestäviä ratkaisuja.

Tapio Aaltonen
Tuotepäällikkö
Geberit Oy

Jaa tämä artikkeli: 

Blogi

Ilmanvaihto osaksi energiaremonttia

Kirjoittaja: Juha-Ville Mäkinen Taloyhtiöissä keskustellaan paljon energian säästämisestä. Sen hinta ja tiukkenevat ilmastotavoitteet suorastaan pakottavat pohtimaan kulutuksen vähentämistä. Säästöt eivät kuitenkaan

Milloin hallitusammattilaista tarvitaan?

Kirjoittaja: Keijo Kaivanto Mitkä ovat yleisimmät tilanteet, milloin hallitusammattilaista tarvitaan ja miten taloyhtiö voi hyötyä palkatessaan hallitusammattilaisen? Milloin hallitusammattilaista tarvitaan? Yleisimmät

Seinä-wc-asennuksien aiheuttamat vesivahingot

Kirjoittaja: Marko Polvi Huolimattomien seinä-wc-asennuksien aiheuttamat vesivahingot on hiljattain nostettu mediassa esiin. Rakennuksissa oleva talotekniikka, sen ikääntyminen sekä talotekniikkaan liittyvät asennusvirheet

Isännöitsijöillä avainrooli korjaushankkeissa

Kirjoittaja: Mika Hokkanen Isännöintiliiton tuoreessa Energiabarometrissa lähes 80 prosenttia isännöitsijöistä arvioi, että avustusten merkitys energiatehokkuushankkeiden toteuttamiseksi kasvaa. Rahoituslaitos Nordeasta puolestaan muistutetaan

Korjausvelka on ikävä kaveri

Kirjoittaja: Pipsa Hiltunen Kevään tullessa taloyhtiöiden hallitukset suunnittelevat yhtiökokoustensa esityslistoja. Asuminen on varsin miellyttävää, kun talotekniset järjestelmät toimivat asianmukaisesti. Jotta tilanne

Miten hinnoittelen palvelun taloyhtiön asukkaille?

Kirjoittaja: Antti Hiekkanen eParking.fi-palvelu toimii taloyhtiön työkaluna, kun autoileville asukkaille halutaan tarjota lataus- ja lämmityssähkö. eParking.fi-palvelun avulla sähkön käyttö voidaan hinnoitella