Kiinteistö- ja talotekniikkamedia

Uusi asetus selkeyttää vesilaitteistoissa käytettävien tuotteiden vaatimuksia – Tavoitteena torjua juomaveteen siirtyviä epäpuhtauksia

Sosiaali- ja terveysministeriö on antanut uuden asetuksen talousveden ja lämpimän käyttöveden kanssa kosketuksissa olevien tuotteiden hygieenisistä vähimmäisvaatimuksista ja tuotteiden vaatimustenmukaisuuden arvioinnista. Asetuksen tarkoituksena on varmistaa, että markkinoille voi saattaa ainoastaan sellaisia vesilaitteistoissa käytettäviä tuotteita, joista ei siirry terveydelle haitallisia aineita juomaveteen tai muuhun ihmisten käyttöön tarkoitettuun veteen kuten pesu- ja suihkuvetenä käytettävään lämpimään käyttöveteen.

Asetuksella pannaan täytäntöön EU:n juomavesidirektiivin vaatimuksia. Uusissa vesilaitteistoasennuksissa käytettävien tuotteiden on täytettävä viimeistään vuoden 2032 lopussa EU:n yhdenmukaiset vähimmäisvaatimukset, joiden tavoitteena on torjua tuotteista veteen siirtyviä epäpuhtauksia ja siten vahvistaa ihmisten terveyden suojelua koko Euroopassa.

Tuotteiden hygieniaa koskevien vaatimusten täyttyminen on jatkossa testattava Lupa- ja valvontaviraston hyväksymässä arviointilaitoksessa. Hyväksymisen edellytyksenä on, että laitos on Turvallisuus- ja kemikaaliviraston yhteydessä toimivan FINAS-akkreditointipalvelun akkreditoima kansainvälisten standardien ja EU-säännösten mukaisesti. Hyväksynnän jälkeen Lupa- ja valvontavirasto valvoo arviointilaitosten toimintaa.

Pitkä siirtymäaika antaa joustoa muutoksille

Asetuksella selkeytetään myös uusien vaatimusten siirtymäkautta koskevia menettelyjä, ja pitkä siirtymäaika antaa toimijoille aikaa sopeutua uusiin vaatimuksiin. Nykyisin käytössä olevia talousveden kanssa kosketuksissa olevia rakennustuotteita, joilla on asetuksen mukainen kansallinen vaatimustenmukaisuustodistus, voidaan käyttää vesilaitteistoasennuksissa koko siirtymäkauden ajan eli vuoden 2032 loppuun asti. Tämän jälkeen markkinoille voi saattaa ja vesilaitteistoasennuksissa käyttää ainoastaan EU-sääntelyn mukaisia tuotteita.

Kotitalouksille tai talousvettä toimittaville laitoksille muutoksesta ei arvioida aiheutuvan lisäkustannuksia, koska ennen siirtymäajan päättymistä asennettuja tuotteita ei tarvitse vaihtaa uusien säännösten mukaisiksi.

Tuotteiden valmistajille muutos merkitsee tarvetta kehittää uusia tuotteita EU:n yhdenmukaisten hygieniavaatimusten mukaisiksi ja testauttaa tuotteet vaatimustenmukaisuuden arviointilaitoksessa EU-säännösten mukaisesti. Pitkällä aikavälillä kiristyvät vaatimukset voivat siten lisätä rakennustuotteiden hintaa.

Hygieenisten vaatimusten lisäksi myös tuotteiden olennaisten teknisten vaatimusten tulee täyttyä

Juomavesidirektiiviin perustuvat säännökset koskevat vain tuotteiden hygieenisiä eli ihmisten terveyteen vaikuttavia vaatimuksia. Näiden lisäksi vesilaitteistoasennuksissa käytettävien tuotteiden on täytettävä kansalliset olennaiset tekniset vaatimukset, jotka koskevat esimerkiksi messinkiseoksia.

Myös jatkossa vesilaitteistoasennuksissa käytettävien messinkiseoksia sisältävien tuotteiden on täytettävä mm. sinkinkatoa kestävät vaatimukset korroosion ja vesivuotojen ehkäisemiseksi. Tuotteiden olennaisista teknisistä vaatimuksista säädetään rakentamislaissa (751/2023) ja ympäristöministeriön asetuksilla.

Asetus tuli voimaan 22.12.2025. Sen keskeisiä säännöksiä sovelletaan 31.12.2026 alkaen, ja tuotteita koskevien vaatimusten siirtymäaika päättyy 31.12.2032.

Kuvat: Pexels

Lähde: Sosiaali- ja terveysministeriö ja Ympäristöministeriö

Jaa tämä artikkeli: 

Rakennusosat

Milloin vanhat ikkunat kannattaa kunnostaa?

Etenkin vanhemmassa rakennuskannassa ja arvokiinteistöissä alkuperäiset ikkunat ovat osa talon ainutlaatuista olemusta. Kiinteistön arvoa ja arvokasta henkeä voi pitää yllä kunnostamalla

Lasi tuo tyyliä julkisivuun

Alumiini-lasirakenteet ovat näyttäviä ja sataprosenttisesti kierrätettäviä Lasi tuo julkisivuun modernin ilmeen ja päästää sisälle runsaasti luonnonvaloa, mikä parantaa sisätilojen viihtyisyyttä. Alumiini-lasirakentamisessa

Tuholaisia taloyhtiössä?

Kotiin ilmestyneet hyönteiset ja rakenteissa lymyilevät jyrsivät ovat epämiellyttäviä seuralaisia, ja onkin sekä taloyhtiön että asukkaan edun mukaista ratkaista tuholaisongelma ripeästi.

Talvi tulossa ja katto korjaamatta?

Syyssateet ja alkutalven kosteat säät saattavat muistuttaa katon korjaustarpeista tai jopa paljastaa kattovuodon. Talvi on jo käsillä, sää viilenee ja lumisateet

Tulisijan valinta- ja käyttöopas 2026

Maksuton RILin tulisijaopas antaa riippumatonta tietoa tulisijan ja savupiipun valintaan ja käyttöön. Tavoitteena on varmistaa, että jo hankintavaiheesta alkaen kiinnitetään huomiota

Sisäilmastoseminaarissa esillä korjausrakentaminen

Sisäilmastoseminaari kokosi maaliskuussa sisäilma-alan ammattilaiset Messukeskukseen. 41. Sisäilmastoseminaarin teemana oli tänä vuonna korjausrakentaminen. Sisäilmastoseminaarissa kokoontuivat jälleen sisäilma-alan ammattilaiset ja sisäilma-asioista kiinnostuneet.

Pienellä tuuletusvälillä on suuri vaikutus

Julkisivun toimintaan vaikuttavat monet yksityiskohdat EU:n ikääntyvä rakennuskanta ja ilmastonmuutoksen aiheuttamat kasvavat säänrasitukset asettavat julkisivuille uusia vaatimuksia. Energiatehokkuus, kosteustekninen toiminta ja