Kiinteistö- ja talotekniikkamedia

Konalaan 61 uutta energiatehokasta Avain- vuokrakotia

Helsingin rauhaisa ja vehreä Konalan asuinalue saa uusia Avain- vuokrakoteja. Rakennukseen valmistuu yhteensä 61 asuntoa, kompakteista yksiöistä aina tilaviin perheasuntoihin.

Rakentaminen kohteessa on aloitettu ja ensimmäiset asukkaat pääsevät muuttamaan uusiin koteihinsa syksyllä 2027. Kohteen urakoi Pohjola Rakennus Oy Suomi.

Kortteli tarjoaa asukkailleen viihtyisää ja turvallista asumista, palveluiden läheisyydessä. Alueen monipuoliset ulkoilureitit ja kauppakeskus Ristikon laajat palvelut tekevät alueesta suositun erityisesti lapsiperheiden keskuudessa.

”Konala luo erinomaiset puitteet sujuvaan asumiseen, luonto on lähellä ja kulkuyhteydet toimivat hyvin. Nyt käynnistävä hanke tukee hyvin kasvustrategiaamme pääkaupunkiseudulla”, sanoo Avain Asuntojen myynti- ja markkinointijohtaja Elias Kiviranta.

Uudet kodit lämpiävät energiatehokkaasti maalämmöllä

Kuten kaikki Avain Asuntojen uudiskohteet, myös nyt valmistuva rakennus kuuluu parhaaseen A-energialuokkaan. Kodit lämpiävät maalämmöllä, joka toteutetaan palvelumallilla Geonova Oy:n kanssa. Kohteessa käytetään lisäksi Suomen vähähiilisimpiä betonielementtejä.

”Kyttäläntien hankkeessa panostamme kestävään rakentamiseen: maalämpö palvelumallilla on selkeä valinta sekä asukkaan kukkarolle että ympäristölle. Vähähiiliset elementit ovat osa johdonmukaista työtä, jolla pienennämme uudisrakentamisen hiilijalanjälkeä”, Avain Asuntojen projektipäällikkö Timo Husso kertoo.

Lähde: Avain Asunnot

Jaa tämä artikkeli: 

Rakennusosat

Parvekkeet paremmiksi

Ikkunoiden ohella myös parvekkeiden remontointi on merkittävä osa kiinteistöjen julkisivujen kunnossapitoa. ”Parvekeremontitkin lähtevät liikkeelle kuntotutkimuksista. Varsinkin yli 50 vuoden ikäisissä parvekkeissa

”Yhteydenottojen määrä on kasvanut”

Torjunta-alan asiantuntija tuntee tuholaisten tavat ja tietää kuinka niistä pääsee eroon Tuholaistorjunta on kasvava ala. Ilmastonmuutos ja ihmisten liikkuminen ovat laajentaneet

Nyt on aika vaihtaa LEDiin

Kun ensi vuonna laajasti käytetyt loistelamput poistuvat, tulee väistämättäkin hetki vastaan, jolloin valaistus kannattaa päivittää uusimpaan energiatehokkaaseen ja pitkäikäiseen LED-teknologiaan. Valaistusala

Sähköautojen lataus taloyhtiössä

Hybridi- ja sähköautojen määrän nopea kasvu tuo haasteita taloyhtiöille. Nyt on monessa taloyhtiössä pohdittavana mikä olisi järkevä tapa toteuttaa autojen latausmahdollisuus.

Avaimet käteen

Julkisivujärjestelmä Vodavol nopeuttaa julkisivukorjausten suunnittelua ja toteutusta Vodavol on uusi, rakennusalan asiantuntijayritysten (Consti, Hilti, Paroc ja Vahanen) yhdessä kehittämä järjestelmä vanhojen